Lucie Straková

Květ

Portréty květů.

Olej - akvarel na plátně, 20x20 cm, 2019, 2021

Příběh Mučenky

Mučenka Passiflora, popínavka mnoha druhů přivezená z Ameriky misionáři Jezuity, pro ně symbol Umučení Krista - podle pasio = utrpení. Dobyvatelé prý hledali znamení, kterým by "Bůh ospravedlnil" jejich kruté jednání s domorodci a našli ho v symbolice Mučenky. V jejích výrazných pohlavních orgánech. Tři čnělky s bliznami - tři hřeby, prašníky - kladiva, pět ran Kristových, věnec barevných vláken - trnová koruna, špičatě zakončené listy - kopí, úponky - důtky, okvětní lístky - apoštolé.

Passiflora Mučenka, podle passion - vášeň...mnoho jedlých, sladkých, ovocných druhů mučenek: marakuja, granadilla, vodní citron, sladká tykev...passion fruit

Speciální vztahy mučenky:

s kolibříky - určitý druh mučenky je opylován kolibříky, prý si druhově vyvinuli dlouhý zobáček, aby tyto druhy mohli opylovat.

s motýly - na listech má malá jadérka připomínající vajíčka motýlů, vytváří dojem, že místo ke kladení vajíček je už obsazené.

Proto je mučenka symbolem symbiózy i chytrého podvodu - "spravedlivé lsti k ochraně rodiny" a nekonvenční krásy.

Použití mučenky: tlumí úzkost, pomáhá uvolnit psychické napětí, zlepšuje spánek, používá se při léčbě nervů, srdce, hysterie, migréně, astmatu, mens. bolestech, strachu a podrážděnosti. Passiflora incarnata - tzv. Incké antidepresivum. Účinky analgetické, sedativní, spasmolytické.

Pupalka: Noční hvězda, Noční růže, Svíce, Spící dívka, Líná dívka (otevírá květy až při západu slunce) Každý květ kvete pouze jedinou noc a opylují jej noční motýly. Květ uvadne za jeden den. Pupalka se tak používá při stavech vyčerpání vnitřních zdrojů.  Podporuje tvorbu hormonu prostaglandinu, jehož nedostatek pocítí člověk, který např. byl jako dítě v inkubátoru, nebo nesál mateřské mléko. Bachva květová esence je vhodná pro lidi, kteří se cítí nechtění a odvržení, které např. chtěla matka potratit. (volně z knihy Wolf-Dieter Storl)Mučenka Passiflora